Website TemplatesWeb HostingWeb Hosting
Datum, návštěvnostPřihlášení do systémuReklama

Aktuality

World Choir Games 2018, Jihoafrická republika

Žádný sbor na světě se nemůže zúčastnit větší a prestižnější mezinárodní soutěže, než je tzv. sborová olympiáda (World Choir Games), která se koná každé dva roky, vždy na jiném kontinentu. Puellae Cantantes, litoměřické „Zpívající dívky“, měly tu čest účastnit se jí v roce 2012 v USA, v roce 2014 v Lotyšsku a tento rok na ní vycestovaly do jihoafrického Tshwane (metropolitní oblast s centrem v Pretorii), kde se odehrávala od 3. do 14. července 2018.

O veškeré zázemí se postarali organizátoři soutěže, společnost Interkultur. Ubytovány byly zpěvačky v internátní umělecké škole Pro Arte Villa Nova, odkud se speciálními autobusy, které fungovaly ryze pro potřeby soutěže, dopravovaly s přidělenými průvodci do soutěžních areálů. 

 „Puelky“ soutěžily ihned ve třech kategoriích šampionů, do nichž je třeba se kvalifikovat buď zlatým oceněním v otevřených kategoriích v předchozích ročnících olympiády, nebo mimořádnými výsledky na jiných mezinárodních festivalech. Z kategorie mládežnických sborů si dívky odvezly stříbrnou medaili se ziskem 79,38 bodů (zlaté medaile se udělují od 80 bodů výše). Ve foklorní kategorii, kde se zpěvačky představily v nových lidových krojích, získaly za 81,5 bodu zlatou medaili a vůbec nejlepšího bodového zisku, 84,13 bodu, dosáhly v kategorii duchovní hudby, rovněž se zlatou medailí. S tímto skóre se tak staly vůbec nejúspěšnějším českým sborem ze tří zúčastněných.


Po náročném soutěžení čekala dívky odměna v podobě cestování napříč územím Jihoafrické republiky, během něhož měly mimořádnou příležitost poznávat krásy této země. Během týdne stihly navštívit přímořské město Port Elizabeth, kde se o ně staraly rodiny hostitelského sboru Eastern Cape Youth Choir, s jehož členy zakončily pobyt v tomto městě společným koncertem. Poté se přesunuly do Kapského města, kde absolvovaly výlet na úpatí Stolové hory, Mys Dobré naděje (nejjihozápadnější bod afrického kontinentu) a celý výlet do Afriky zakončily opět zpěvem, tentokrát společným koncertem s litoměřickým chlapeckým sborem Páni kluci, kteří se her rovněž účastnili. 

Cesta po Africe přinesla dívkám nejen mimořádné úspěchy, ale rovněž spoustu nových zkušeností, poznání odlišných kultur a odhodlání do další, poprázdninové práce. Velký dík tak patří nejen rodičům zpěvaček, kteří se na vycestování finančně významně podíleli, ale i městu Litoměřice, Ministerstvu kultury, ZŠ B. Němcové, CK Weco-Travel s.r.o., společnosti PREOL a.s. a dalším podporovatelům.

Autor: Kateřina Stojanová
Foto: archiv sboru


Aktualizováno (Pondělí, 23 Červenec 2018 15:04)

 

Svátky písní Olomouc 2018

V sobotu 2. června 2018 se dívčí koncertní sbor Puellae Cantantes účastnil 46. ročníku největšího tuzemského sborového festivalu, Svátků písní v Olomouci. Reprezentovat nejen naše město, ale vzhledem k mezinárodní úrovni festivalu i Českou republiku, jela děvčata ihned do dvou soutěžních kategorií, a to do kategorie duchovní a kategorie mládežnických sborů. V obou dvou uspěly zpěvačky s výborným bodovým ohodnocením a domů si tak odvezly dvě zlaté medaile. Pozadu nezůstalo ani jejich přípravné oddělení Modrásci, kteří si přivezli z předchozího soutěžního dne zlatou medaili z kategorie dětských sborů do 12 let a krásné stříbro z kategorie soudobé hudby, kde jim byli soupeři i věkově mnohem starší a zkušenější zpěváci. Na festivalu nezahálel ani náš dospělý smíšený sbor Singing Friends, který byl ve své kategorii odměněn rovněž stříbrnou medailí.

Vzhledem k tomu, že Puellae Cantantes obdržely vůbec nejvyšší bodové skóre ze všech zúčastněných sborů, měly tu čest zabojovat si o titul absolutního vítěze festivalu na závěrečném koncertu Grand Prix, kde ve finále mezi pěti dalšími sbory obsadily druhou příčku. Věříme, že dosažené úspěchy sborů přinesou zpěvačkám především radost z hudby a společného snažení, kýžené zkušenosti do dalších let, i motivaci k práci a stále lepším a lepším výkonům.


Všechny výsledky našich sborů:

Puellae Cantantes:
kat. A3 – mládežnické sbory – 25,70 / zlatá medaile
kat. B – duchovní hudba – 26,50 / zlatá medaile

Modrásci:
kat. A1 – dětské sbory do 12 let – 21,40 / zlatá medaile
kat. E – soudobá hudba – 14,10 / stříbrná medaile

Singing Friends:
kat. A4 – dospělé sbory (smíšené) – 16,45 / stříbrná medaile

autor článku: Kateřina Stojanová

Aktualizováno (Pátek, 29 Červen 2018 00:46)

 

Mikulášská s The Tap Tap - záznam

Kdo jste neviděli, můžete si pustit:

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/11697790053-mikulasska-s-the-tap-tap-ve-foru-karlin/21654215017

Aktualizováno (Středa, 07 Prosinec 2016 09:11)